fbpx

Socrealia Warszawskie

Socrealia_warszawskie_12

We wrześniu miałyśmy przyjemność brać udział w Festiwalu Otwarte Mieszkania, który jest organizowany przez oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. VI edycja festiwalu nawiązuje do Warszawy socrealistycznej. Festiwal Otwarte Mieszkania to przede wszystkim historia, którą możemy poznać przez niepowtarzalną architekturę mieszkaniową. Właśnie dlatego chcemy Wam nieco przybliżyć  tę inicjatywę. 

Socrealia_Warszawskie_8Choć niewątpliwie czasy PRL-u nie kojarzą nam się pozytywnie, to Festiwal Otwarte Mieszkania, chce pokazać, że socrealistyczna architektura, nie tylko nie była przypadkowa, ale także starała się wnieść w stolicę nieco więcej życia.

Nie możemy zaprzeczyć, że Pałac Kultury i Nauki, Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa (MDM) czy Mariensztat są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych obiektów powojennej, polskiej architektury. Jest wiele pozytywnych głosów na temat chronienia i restaurowania, ale równie dużo negatywnych. Zatem czy powinniśmy docenić spuściznę architektów działających w tamtych czasach?

Festiwal Otwarte Mieszkania chce nam przypomnieć pozytywny aspekt ówczesnej mieszkaniówki. Przede wszystkim poprzez wykłady, które otwierają oczy na aktualny obraz Warszawy. Czy zwróciliście uwagę, podczas podróży do pracy, wyjścia do restauracji lub na spacerze, jak socrealistyczna zabudowa ukształtowała przestrzeń, którą widzimy na co dzień? Jest to obraz, do którego już dawno przywykliśmy. Chociażby ścisła zabudowa śródmiejska, która postawiła na pierwszym miejscu funkcje administracyjne i usługi, wyrzucając większą cześć mieszkaniówki poza miasto. Monumentalne budynki, w których kolejno przetwarzano architektoniczne wzorce historyczne (attyki, kolumnady, pilastry), wielkie osie widokowe, aleje i symetryczne place. Czy bez nich postrzegalibyśmy Warszawę tak samo?

Socrealia_Warszawskie_5

W ramach wykładów mogliśmy poznać kolejne socrealistyczne osiedla „narodowe w formie i socrealistyczne w treści” takie jak Mariensztat ze standardowymi mieszkaniami, o wielkości od 19 do 26 m², czy Dzielnicę Muranów, która ma co prawda charakter monumentalny, ale nieco mniej funkcjonalny. Zobaczyliśmy i zwiedziliśmy niektóre socrealistyczne mieszkania i poczuliśmy dawny klimat Warszawy, dzięki zachowanemu design’owi tamtych lat. Niesamowite spacery po stolicy, pozwoliły nam odkryć ją na nowo.

Jednak najbardziej spodobały nam się warsztaty tematyczne „Chcemy mieszkać w MDM”.
Mieliśmy okazję poznać plan prawdziwych mieszkań MDM i zmierzyć się z zadaniem urządzenia wnętrza dla jednej z rodzin, oczekujących na mieszkanie. Lokale miały od od 30 do 100 m²  (mieszkania ze służbówką). Oczywiście wybrani lokatorzy byli równie wymagający, co metraż. Często były to wielopokoleniowe rodziny. Organizatorzy nie narzucali nam, czy mamy odnieść się do kontekstu politycznego, ekonomicznego lub społecznego tamtych czasów. Każdy z uczestników mógł więc wybrać, do którego aspektu nawiązać. Dzięki temu powstały trzy zupełnie różnie urządzone mieszkania, które odpowiadały potrzebom czasów socrealizmu w Warszawie.

Socrealia_Warszawskie_10

Festiwal Otwarte Mieszkania jest wydarzeniem, w którym każdy, kto odwiedza lub mieszka w Warszawie, powinien wziąć udział. Ta inicjatywa pozwala zrozumieć socrealistyczny charakter stolicy i jej architekturę od podszewki. Do wyboru mamy nie tylko wykłady, ale także warsztaty, spacery, połączone ze zwiedzaniem socrealistycznych mieszkań.

Cieszymy się, że mogliśmy brać udział w Festiwalu Otwarte Mieszkania. Możemy go Wam z czystym sumieniem polecić. Chętnie się z Wami spotkamy za rok, by móc podzielić się uwagami, czy też wrażeniami na tematy poruszane na festiwalu.

Socrealia_Warszawskie_1

Wkrótce opiszemy fascynujące zagadnienia dotyczące socrealistycznej architektury mieszkaniowej i polskiego design’u tamtych czasów, więc zostańcie z nami i śledźcie nas na naszych mediach społecznościowych.

Otwórzcie się na Warszawę od nowa!

Źródło:

  1. Zdjęcie „Socrealia Warszawskie”

scorealia_Warszawskie_11podpis_4

 

 

 

Tags:, , , , , , , , , , ,