fbpx

Najpopularniejsza duńska lampa – hit czy kit?

PH5_4

Każdy z nas ma marzenia. A jednym z moich podróżniczych i architektonicznych marzeń jest Skandynawia. Przede wszystkim ze względu na genialny design z okresu lat 50-60 XX wieku.

Był to czas skandynawskiego modernizmu, a w związku z tym okres narodzin wielu inspirujących projektantów.

Skandynawski styl, to chyba najczęściej wymieniany przez naszych Klientów, podczas procesu projektowania ich przestrzeni. Bo przecież…Kto nie lubi drewna, jasnej palety kolorystycznej, motywów zaczerpniętych z natury ? Ale styl skandynawski to coś więcej, to przede wszystkim funkcjonalność, prostota, lekkość formy i jakość. 

Funkcjonalizm stylu objawił się między innymi w dążeniu do uproszczenia form i maksymalizacji funkcji użytkowej wytwarzanych przedmiotów.

PH5_1Doskonałym przykładem tego nurtu jest lampa Poula Henningsena (1894- 1967) – PH5. Duński designer uważał projektowanie oświetlenia za jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakie stoi przed architektem wnętrz. Cały proces projektowy zajął mu sporo czasu (produkcja lampy od 1958r.), natomiast prototyp lampy PH5 powstał jeszcze przed II Wojną Światową, w 1926 r. Co ciekawe Henningsen dorastał i uczył się przy świetle lampy naftowej, a pojawienie się elektryczności nie wprawiło projektanta w zachwyt. Krytykował oślepiające światło żarówek, a dążył do uzyskania poświaty, jakie dawały dawne lampy naftowe. Badania, analizy geometryczne, eksperymenty- doprowadziły designer’a do stworzenia lampy o trzech kloszach. Jej metalowa konstrukcja (sposób rozmieszczenia kloszy w proporcjach 3:2:1) sprawia, że lampa daje delikatnie żółtawy odcień światła, zbliżony do tego z lamp naftowych.  Każdy z kloszy redukuje intensywność światła, a białe matowe wnętrze pięknie je rozprasza.  

Dlatego właśnie, lampa PH5 jest jedną z lepiej zaprojektowanych lamp, które idealnie rozprasza światło padające na stół, subtelnie oświetlając ściany wnętrza.

PH_8Wielkim wyczynem jest (nawet dziś, wśród ogromnej przecież ilości projektów lamp) znaleźć taką lampę, która nie będzie razić w oczy ani tworzyć mocnych kontrastów- jednocześnie dostatecznie oświetlać wnętrze. Poulowi Henningsenowi z pewnością udał się ten projekt, ale swój sukces zawdzięcza współpracy z duńskim producentem oświetlenia Louisem Paulsenem.  Te dwa nazwiska w świecie design’u są nierozerwalnie kojarzone z rodziną lamp PH. Tworzą oni lampy stołowe, podłogowe, żyrandole oraz lampy ścienne.

Lampa PH nie od dziś stanowi obowiązkowy element wyposażenia domów Duńczyków. Regułą stało się powiedzenie Henningsena, że „prawidłowe oświetlenie pokoju nie tyle wymaga pieniędzy, co kultury”. Bardzo podoba nam się ta inspirująca dewiza i staramy się ją realizować także, w naszych projektach!

A na koniec kilka ciekawostek dotyczących lampy:

  • PH_9prototyp lampy powstał w 1926 roku, a pierwsza wyprodukowana lampa wkroczyła na rynek w 1958r. (wow to aż 32 lata !),
  • skąd nazwa PH5? PH – Poul Henningsen, 5 – a właściwie 50 cm to średnica klosza,
  • ceny reedycji lampy PH zaczynają się od 1 600zł, a lamp podłogowych przekraczają 9 000zł,
  • najczęściej kupowanym modelem jest lampa PH5,
  • w Polsce wyłączonym dystrybutorem specjalistycznego oświetlenia grupy TARGETTI POULSEN jest firma Internity S.A.),
  • Poul Henningsen do 1967 roku zaprojektował ponad 100 lamp!

Jeśli tak jak i my, zakochaliście się w lampach PH, ale ich dzisiejsze ceny przyprawiają Was o ból głowy to nic straconego! Warto poszukać tych oryginalnych,  ale produkowanych w późniejszych czasach. Edycje pierwszych lamp są bardzo drogie i poszukiwane przez kolekcjonerów.

W Polsce zachęcam do szukania lamp, na portalu yestersen.

Możecie tu znaleźć niezłe perełki! ; )

Mimo, że Henningsen stworzył mnóstwo innych projektów, to właśnie ten model – PH5 jest zupełnie niezwykły. Może być jednokolorowy lub nie, elegancki lub nieco awangardowy – wszystko zależy od wersji i koloru jaki wybierze użytkownik. A to sprawia, że sprawdzi się w wielu różnych wnętrzach. Lampy te wybierane są nie tylko do domów i mieszkań, ale też możecie zobaczyć je w restauracjach, hotelach, holach, pracowniach projektowych. 

Sprawdźcie sami: 

PH5_1 PH5_3PH5_2

Źródła:

  1. Lata 60 XX wieku. Sztuka użytkowa. Przewodnik dla kolekcjonerów – Joanna Hübner-Wojciechowska
  2. https://www.louispoulsen.com
  3. Fotografia 1
    Fotografia 2
    Fotografia 3
    Fotografia 4
    Fotografia 5
    Fotografia 6
    Fotografia 7
    Fotografia 8

ph5

podpis_4

Tags:, , , ,