fbpx

Ikona designu XX wieku- a czy Ty masz już swojego „Chierowskiego”?

chierowski-1

Było lipcowe popołudnie pięć lat temu, gdy przechodziłam koło śmietnika nieopodal domu rodzinnego. Lał deszcz, było zimno i jak najszybciej chciałam znaleźć się w środku ciepłego wnętrza. Ale ale…mój wzrok przyciągnął owy śmietnik i to co w nim zobaczyłam! Nie mogłam przejść obojętnie obok takiego znaleziska. Z kontenera nieśmiało wystawały piękne podłokietniki, o delikatnie zaokrąglonym kształcie, który kojarzyłam już w meblach z poprzedniego ustroju. „Znam to! – pomyślałam. To musi być Chierowski!” i nie pomyliłam się. Nie zastanawiając się długo, „wytargałam” mokry fotel i ciesząc się znalezioną perełką obmyślałam już w swojej głowie plany renowacji mebla.

W taki sposób znalazłam swojego „Chierowskiego” – w strugach deszczu- zapomnianego i niechcianego.

Nie mogłam patrzeć, jak marnuje się takie wzornictwo, więc musiałam go uratować. Teraz służy mi w moim małym biurze i nie wyobrażam już sobie mojego trochę PRL-owskiego wnętrza bez niego.

Pewnie zastanawiacie się skąd taka ekscytacja zwykłym meblem. Przecież fotel, to fotel, nic nadzwyczajnego. Pozwólcie, że przedstawię Wam krótko jego historię.

Pewnie nie każdy kojarzy nazwisko Józefa Chierowskiego, ale większość z Was zna jego słynny projekt fotela 366. Ta ikona PRL-owskiego designu gościła w latach sześćdziesiątych w mieszkaniach Polaków i wnętrzach gmachów użyteczności publicznej.

Wzornictwo tego fotela jest znakomite, zważając jednak na czasy, w jakich powstał – czyli w okresie Polski Ludowej, trudno w to uwierzyć. PRL kojarzy się nam z niedbale wykonanymi elementami, niedostatkiem i słabej jakości materiałami.

W tym przypadku – nic bardziej mylnego!  Forma mebla jest ponadczasowa. Fotel został zaprojektowany zgodnie z zasadami programu Mebli do Małych Mieszkań (MMM). Co oznacza, że miał być ergonomiczny (mieszczący się do małych PRL-wskich mieszkań), funkcjonalny i wykonany z łatwo dostępnych materiałów. Właśnie taki jest ten fotel. Konstrukcja mebla jest prosta- składa się z siedziska zintegrowanego z oparciem i krzyżujących się nóg. Nogi występowały w trzech wariantach drewna:  bukowym, dębowym i jesionowym. Elementem dodającym wygody temu modelowi są podłokietniki, o obłym kształcie.

Projektant tego mebla- Józef Chierowski (1927-2007) – zajmujący się wzornictwem przemysłowym, był związany z m.in. z Dolnośląskimi Fabrykami Mebli w Świebodzicach (DFM). To właśnie tu zaczęto produkcję mebla- znanego jako fotel Chierowskiego 366.

Jak to w życiu (artystów/ designer’ów) bywa, kariera mebla nie zaczęła się od zachwytów nad jego konstrukcją czy formą , a od sytuacji losowej- pożaru, który wybuchł w fabryce w roku 1962. Z uwagi na palącą potrzebę nowych projektów, a także stosunkowo niską cenę-  fotel modelu 366 wprowadzono do produkcji.

A na koniec kilka ciekawostek dotyczących fotela:

  • mebel w okresie PRL-u był bardzo popularny. W latach 60-80 wyprodukowano ponad 500 000 egzemplarzy fotela modelu 366(!),
  • fotel był zaprojektowany zgodnie z założeniami programu produkcji Mebli do Małych Mieszkań (MMM), czyli modeli możliwie tanich i zajmujących małą powierzchnię,
  • fotel zaczęto produkować po pożarze w fabryce w Świebodzicach w roku 1962, z uwagi na zapotrzebowanie nowych projektów mebli,
  • nogi fotela zaprojektowano w formie krzyżujących się nożyc, z widocznymi śrubami montażowymi, łączącymi nogi z siedziskiem (nie taki był pierwotny zamysł projektanta, ale właśnie z uwagi na brak odpowiednich mocowań, do połączenia użyto śrub),
  • od 2014 roku właścicielem praw patentowych oraz producentem kultowego modelu jest polska firma 366 Concept,
  • firma 366 Concept produkuje fotel według pierwszych założeń projektanta, śruby łączące siedzisko z nogami zostały schowane.

A czy Wy, macie już swojego Chierowskiego? Jeśli nie, to zachęcam odwiedzić mieszkanie babci, może przeszukać piwnicę czy strych w starym rodzinnym domu (można też jak ja obserwować pobliskie śmietniki :)) lub po prostu kupić nowy egzemplarz.

Nie ma jednak większej frajdy niż samodzielnie znaleźć i odremontować swoje znalezisko.

Fotel Józefa Chierowskiego model 366 sprawdzi się zarówno w skandynawskich, loftowych jak i vintage wnętrzach. Wszystko zależy od naszej kreatywności i kolorystycznych połączeń.

Jego minimalistyczna, ponadczasowa forma na pewno wpisze się i w Wasze wnętrze.

Powodzenia w Waszych poszukiwaniach!

 

Źródło:

  1. http://366concept.com/
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Chierowski
  3. Irma Kozina, Polski design, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2015

 

Fotograf/ photographer: Katarzyna Kozłowska- Maciejak
                                                  Dariusz Majgier

chierowski-7

podpis_4

Tags:, , , ,