fbpx

ARCHITEKTURA NIEMOŻLIWA- CZYLI DOM KERETA W WARSZAWIE

Czy wiedzieliście, że jeden z najwęższych budynków świata znajduje się w Warszawie między przedwojenną kamienicą na Żelaznej i peerelowskim blokiem na Chłodnej, na warszawskiej Woli?

Budynek nosi nazwę Dom Kereta, a Duet Studio z okazji dni otwartych miało przyjemność zwiedzić tę niewielką, ale inspirującą przestrzeń. Jesteście ciekawi, co zobaczyliśmy?

Dom, a właściwie instalacja artystyczna autorstwa architekta Jakuba Szczęsnego została wybudowana w 2012 roku. Znajduje się w szczelinie między dwoma budynkami- ma w najszerszym miejscu 122cm, a w najwęższym tylko 72cm!

Dom ma 3 kondygnacje, 14m2 i jest wyposażony we wszystkie funkcjonalne elementy. Na parterze znajduje się strefa wejściowa , na pierwszym piętrze znajdziemy kuchnię, wc z prysznicem, a także miejsce do pracy i odpoczynku. Na ostatniej kondygnacji natomiast zaprojektowano klimatyczną sypialnię, do której trzeba wspiąć się po drabinie. 

Obiekt ma przeszklony dach, a  kształtem zbliżony jest do trójkąta prostokątnego. Konstrukcję instalacji stanowi stalowy szkielet. Materiał z jakiego wykonano elewacje to poliwęglan, a front został zabezpieczony stalową siatką. Ściany wykonane z pływ warstwowych, które chronią przed utratą ciepła, zapewniają jednocześnie ognioodporność.

Pewnie zastanawiacie się skąd nazwa? Instalacja została zaprojektowana jako pracownia dla izraelskiego pisarza Etgara Kereta i przeznaczona na miejsce działań kulturalnych.

Inwestorem jest Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej

Zapytacie- czy da się żyć na takiej małej przestrzeni? Jest tam wszystko, czego potrzebujemy, więc czemu nie! Dobra lokalizacja, niewiele powierzchni do sprzątania, a także kompaktowość tego wnętrza- może zachęcać. Dla niektórych jednak może być to dosyć klaustrofobiczna przestrzeń. Oceńcie sami!

Podsumowując, że jest to bardzo inspirujące miejsce i pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Bo kto by pomyślał, że w zaniedbanej szczelinie, można zaprojektować i wykonać bardzo ergonomiczny, funkcjonalny i estetyczny obiekt?

Dla nas, jako dla architektów, to przykład, że czasem niedogodności, takie jak mały metraż- mogą być poszerzeniem horyzontów myślowych, a także doskonałą okazją do wykazania się! 

Zachęcamy także do przeczytania bardzo ciekawego wywiadu z architektem budynku- Jakubem Szczęsnym:

http://domkereta.pl/filter/architektura/Miniaturowe-znaczy-mozliwe-Architekt-Jakub-Szczesny-o-projekcie

 

 

Zapraszamy Was do odwiedzenia jednego z najwęższych domów na świecie! 🙂

Jesień w domu Kereta, to akcja promująca dni otwarte domu- już w najbliższe weekendy będziecie mieli okazje zobaczyć te inspirujące wnętrza! 

 

Źródła:

  1. http://fundacjapsn.pl/project/dom-kereta/

podpis_4

Tags:, , , , ,