fbpx

5 trendów mieszkaniowych w PRL

M-1, M-2, M-3- w powojennej rzeczywistości marzenie każdego Polaka, niestety szybko znienawidzone poprzez słabą jakość materiałów i niewielki metraż. Teraz PRL-owskie rozwiązania powracają do łask. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego?

Mieszkania z czasów PRL- prawdopodobnie każdy z nas chociaż raz w życiu miał okazję w takim przebywać, a wielu z nas mieszkać.

Niewielkie metraże, poszatkowane ścianami przestrzenie, ciemne kuchnie, małe pokoiki i niskie stropy. Brzmi znajomo?

Niektórzy pomyślą, że nie ma o czym pisać, bo te rozwiązania to wybryk socrealistycznego ustroju, który na potrzebę przyjętych ówcześnie norm zagęszczenia na osobę, wykreował nieludzkie metraże.

Nieludzkie- bo w do 1961 roku przypadało 6 m2/ 1 osobę, potem zwiększono metraż do 9m2/osobę.

Niewielkie powierzchnie narzucały określone standardy meblowania. Było to niewątpliwie wyzwanie dla projektantów! Dlatego bardzo to szanujemy, bo wiemy, jak ciężko zaprojektować wiele funkcji na ograniczonych przestrzeniach. Liczyła się przede wszystkim pomysłowość i ergonomia!

Przypomnijmy więc 5 rozwiązań projektowych i meblowych, bez których nie wyobrażamy sobie PRL-owskich mieszkań :

1. Meblościanka

Mebel segmentowy tworzący ścianę między przestrzeniami, składający się z systemu półek, szuflad i szafek, które były w stanie pomieścić naprawdę wiele przedmiotów. Najpopularniejszą formę zaprezentowało małżeństwo Kowalskich w 1961 roku, na konkurs na projekty mebli do małych mieszkań. Pierwotnie meblościanki, zwane także „meblami Kowalskich” były wykonywane z materiałów drewnopodobnych i pokrywane okleinami udającymi naturalne wybarwienie drewna.

Meblościanka była synonimem luksusu i ergonomii, stanowiła podstawowe wyposażenie małych i ciasnych mieszkań. 

2.Półko-tapczan

Regał wyposażony w łóżko, które można było złożyć jedną ręką, nie ścieląc przy tym pościeli. Przeważnie był wyposażeniem pokojów dziecięcych. Ergonomiczne i przemyślane rozwiązanie, które powraca do łask.

3. Fotel Chierowskiego model 366

Najpopularniejszy fotel z tego okresu. Jego kompaktowe rozmiary nadawały się świetnie do ciasnych mieszkań. Forma mebla  jest ponadczasowa, wygląda lekko i nowocześnie.

A więcej o fotelu Chierowskiego model 366 możecie przeczytać w naszym sierpniowym wpisie:

http://www.duet-studio.pl/ikona-designu-xx-wieku-a-czy-ty-masz-juz-swojego-chierowskiego/

4. Kombajn, czyli stolik-gazetownik- lampa

Mebel łączący w sobie trzy funkcje- zaprojektowany specjalnie do czytania prasy. A jak wiadomo, w czasach PRL-u to właśnie gazety były głównym źródłem informacji. Lekka forma lampy zwieńczonej abażurem, do tego stolik ze sklejki i gazetownik wykonany z taniej plecionki igielitowej. To się nazywa wielofunkcyjność! Tę na zdjęciu znalazłam na śmietniku na Żoliborzu i mam w planach dać jej drugie życie.

5. Kwietniki- stoliki

Okrągłe, trójkątne, z zaokrąglonymi rogami, kolorowymi, mozaikowymi blatami. Ich lekka forma i rozmiar, sprawiają, że są całkowicie urocze! Kiedyś służyły jakoś kwietniki, lub mini stoliki kawowe, w teraz znów wracają na salony 🙂

My je uwielbiamy i polujemy na nie, na aukcjach i targach staroci:)

Czy zastanawia Was ten wielki powrót mebli z czasów PRL?  Dzisiejsze mieszkania nie są dużo większe niż te PRL-owskie. Nie ma już oczywiście przydziałów narzucanych przez ustrój i każdy może na szczęście sam decydować o ilości osób zamieszkujących daną przestrzeń. Jednak to właśnie ergonomia, wielofunkcyjność, a także stosunkowo niskie ceny przyczyniają się do popularności tych rozwiązań. Co więcej, niektóre elementy są teraz bardziej doceniane, niż w szarej komunistycznej rzeczywistości.

Wybór tych rozwiązań, to nie zawsze nostalgiczny powrót do przeszłości. Często decyzje o odnowieniu lub kupnie komunistycznych elementów wyposażenia podyktowane są chłodną kalkulacją. Niekiedy meble sprzed zaledwie kilkudziesięciu lat wciąż wyglądają dobrze i są bardziej oryginalne niż te z popularnych sieciówek. Więc po co przepłacać!? 😉Dodatkowo wiele osób podejmuje się samodzielnej renowacji i powstają dzięki temu naprawdę niezłe perełki!

A czy Wy uważacie, że rozwiązania architektoniczne i meble z czasów PRL zasługują na drugą szansę?

Źródła:

  1. Zacznij kochać dizajn. Jak kolekcjonować polską sztukę użytkową- Beata Bochińska
  1. Lata 60 XX wieku. Sztuka użytkowa. Przewodnik dla kolekcjonerów – Joanna Hübner-Wojciechowska
  1. https://www.salon24.pl/u/korabita/579561,meble-kowalskich-3-prawda-czy-mit-o-konkursie-na-m-4
  2. https://www.whitemad.pl/kiedys-wszyscy-chcieli-takie-miec-mieszkania-polakow-w-prl/

 

chierowski-7

podpis_4

Tags:, , , , , , ,